BEMUTATKOZÁS
Zalaegerszegi Öveges József Általános Iskola
Mottó: "... az iskola dolga pedig ne legyen kín, hanem gyönyörűség ... "
Comenius: OrbisPictus
Intézményünk Zalaegerszeg egyik városrészében, Andráshidán található. 1884 óta működik a településen iskola.
1984-ben vettük fel Öveges József fizikus professzor nevét, akire büszkék vagyunk.
Iskolánk Zalaegerszeg város peremén található, kertvárosi környezet vesz bennünket körül, a tanulók 1/3-a a településről, 2/3-a a környező településekről, falvakról jár be.
Beiskolázási körzetünk Andráshida, Szenterzsébethegy, Vorhota, Hatháza, Kávás, Zalaszentgyögy, Zalaboldogfa, Kiskutas és Nagykutas. A körzeten kívülről is nagy számban érkeznek hozzánk tanulók, bízva nevelő-oktató munkánk sikerében. Az utóbbi évektől intézményünk családias légkörét szem előtt tartva többen a belvárosból is iskolánkat választják.
A Zalaegerszegi Öveges József Általános Iskola történetének kezdete az 1800-as évek végére tehető. Andráshidán az első "iskola" a Zala parton közvetlenül a híd mögött, a falu legszélső házában volt. A tanulólétszám 60 – 70 fő volt. Itt épült meg 1884-ben az akkori igényeket kielégítő iskolaépület Az elég magas tanulólétszám ellenére (60 – 80 fő), az iskola egytanerős volt. A tanítás egész nap folyt, hetente két szünnappal (csütörtök és vasárnap). Az első okleveles mester, Novák Mihály tanító, aki Zala megyében korának kiemelkedő pedagógus egyénisége volt. Elbeszéléseket, történelmi tanügyi cikkeket írt, főleg a dunántúli lapokba.
Novák Mihály után Újlaki Ferenc, Palatin Márton voltak rövidebb – hosszabb ideig az iskola pedagógusai, de az első igazán - mai értelemben vett – tanítói oklevéllel rendelkező tanítója Bálint Mihály volt, 1908-tól.
A tanulószám növekedése miatt az épületet kibővítették, így két tanítós iskola lett. 40 éven keresztül 1948-ig Bálint Mihály és Fábián Erzsébet, a későbbi Bálint Mihályné tanították a nebulókat. Működésük alatt a község szeretete s megbecsülése kísérte munkájukat, hisz majd két generáción keresztül nevelték Andráshida fiatalságát. Munkásságuk ideje alatt sok és fontos változás történt az iskola életében. Így 1942-ben az eddig 6 osztályos elemi iskola 8 osztályossá alakult, majd 1946/47-es tanévtől vált általános iskolává. Bálint Mihályt igazgatónak nevezték ki.
Őt 1948-tól Hankó Ernő, 1957-től Bakos József követte égészen 1975-ig.
Igazgatásuk közel 30 éve alatt is sokat fejlődött az iskola. Andráshida székhellyel, 8 évfolyamos, körzeti általános iskola vált az intézményből. A környező kistelepülések felső tagozatos tanulóinak beintegrálásával a tanulólétszám 240 főre gyarapodott. 1955/56-os tanévben megvalósulhatott a szakos tanítás. A zsúfoltság miatt a 8 tanulócsoport két műszakban délelőtt és délután járt iskolába.
A jelenlegi épületet, az új iskolát 1958. augusztus 20-án avatták, szeptemberben már megkezdődött benne a tanítás. Ebben a tanévben, elsők között a megyében, bevezetésre került a gyakorlati foglalkozás tantárgy tanítása. A gyakorlókert működtetése példát jelentett a környező iskoláknak. Közben 1962-ben 3 tanteremmel tovább bővült az iskola, és így meg tudta oldani, hogy az addig két különböző épületben lévő tanulóifjúság egy helyre kerüljön. 1965-ben elkészült a gyakorlóműhely 2 teremmel és egyéb kisegítő helyiségekkel.
Bérces György (1975 - 1988 ) igazgatása alatt a körzetesítést tovább folytatták. A 8 tantermes iskola 12 tanulócsoportossá fejlődött, párhuzamos felső tagozati osztályokkal. Az 1- 4. osztály sok éven át délután járt iskolába. A gyermekek nagy hiányát érezték a tornateremnek. Társadalmi összefogással az iskola mögötti erdős, kavicsos területen sportpályát építettek, ahol jelenleg kézilabda-, röplabda-, kosárlabda-, futó- és ugrópálya van.
Az alsó tagozat délutáni oktatásából adódó hátrányos helyzetét és az egyre növekvő gyermeklétszám miatti zsúfoltságot a város vezetői is jól látták, ezért az iskola épületét 12 tantermes iskolává bővítették. Az új épületrész tanteremmel, előadóteremmel, napközis termekkel, szertárakkal és egyéb helyiségekkel 1980-ban került átadásra. Ezzel egyidejűleg a régi épületrész is megújult, korszerűsödött, elindult a szaktantermek kialakítása.
Ugyanakkor megszűnt a váltott műszak, valamennyi tanulók délelőtt járhatott iskolába.
A tanulók száma tovább emelkedett, valamennyi alsó tagozatos osztály is párhuzamossá vált. A 70-es évek végére a teskándi, a hottói, a bödei, a babosdöbrétei a kiskutasi, a nagykutasi gyerekekkel együtt 650 fő tanult az intézményben. 1987-ben két új tantermet építettek a régi iskolaépülethez.
Szekeres Lajos (1988 –1993) igazgatása idején, 1992-ben megépült a minden igényt kielégítő tornacsarnok, így végre méltó körülmények között tornászhatott a sok diák.
Neki köszönhető a német nyelvi tagozatos oktatás bevezetése, az Öveges napok rendezvény sorozat elindítása. 1990-ben a teskándi iskola átadásakor tanuló létszámunk nagy számban csökkent, mivel a bödei, hottói, babosdöbrétei és teskándi gyerekek ott folytatták tovább tanulmányaikat.
Ekler Emma (1994 – 1998) igazgatása alatt a kihelyezett zeneiskolai tagozat is helyet kapott és bevezetésre került az úszásoktatási program. Megalakult A Kéz a Kézben Gyermekeinkért Alapítvány.1997-ben megújult az ebédlő, korszerű főzőkonyha és a házmester számára szolgálati lakás került átadásra.
Igazi István (1998 – 2007) munkássága egy új szervezetei forma létrehozására, a többfunkciós intézmény kialakítására irányult.
1998-2012. között általános művelődési központként működtünk, mely magába foglalta a négy csoportos óvodát, a nyolc évfolyamos általános iskolát és a település, Andráshida kulturális életének szervezését, a közművelődési intézményt. Az épületi adottságokat tekintve két telephellyel működött intézményünk. A központi épület az általános iskola és a művelődési központ. Az óvoda épülete külön, a központi épülettől távolabb helyezkedett el, melyben, egykor az iskola kezdte meg működését. 1999-ben két újabb tantermet alakítottak ki, hogy a könyvtár olvasóteremmel bővülhessen, hogy méltó helyen oktathassuk az informatikát. Két tantermet összenyithatóvá változtattak, hogy a közművelődési feladataink ellátásának jobb tárgyi feltételek legyenek. 2005. őszén tornacsarnokunkat Bozó Tamásról, néhai testnevelőnkről nevezték el, a Nemzeti Emlékezet Program keretében.
Domján István intézményvezető (2008 - jelenleg is) nevéhez fűződik többek között a néptáncoktatási, ökoiskolai program bevezetése, a település közművelődési életének jelentős fejlesztése. 2008 nyarán szülői összefogással, felajánlással és a Kéz a Kézben Gyermekeinkért Alapítványunk segítségével művészeti szaktantermeket (tükrösterem, kézműves műhely, tankonyha) alakítottak ki, néhai igazgatóról, Szekeres Lajosról elnevezett természettudományi szaktanterem, Megújult az Naumann János nevét viselő informatikaterem. Kémia-fizika szaktanterem került kialakításra. Udvari játékokkal, mostanra már árnyas fákkal beültetett játszótér segíti a gyerekek kikapcsolódását a szabadidőben. Az ökokert kialakítása a rég megszűnt gyakorlókertet eleveníti meg.
Igazgatók 1884 -2021.
1884 - 1890 Novák Mihály
1890 - 1898 Újlaki Ferenc
1898 - 1908 Palatin Márton
1908 - 1948 Bálint Mihály
1948 - 1957 Hankó Ernő
1957 - 1975 Bakos József
1975 - 1988 Bérces György
1988 - 1993 Szekeres Lajos
1993 - 1994 Tóth Istvánné (megbízott igazgató)
1994 - 1998 Ekler Emma
1998 - 2007 Igazi István
2007 - 2008 Salamon Edit (megbízott igazgató)
2008 - Domján István
Bérces György néhai igazgató történeti írását felhasználva
írta: Salamon Edit igazgatóhelyettes
Intézményünk Zalaegerszeg északi városrészében, Andráshidán található. 1884 óta működik a településen iskola, mely 1984-ben vette fel Öveges József fizikus professzor nevét.
Iskolánk Zalaegerszeg városának peremén található, kertvárosi környezet vesz bennünket körül. Beiskolázási körzetünk Andráshida, Szenterzsébethegy, Vorhota, Hatháza, Kiskutas, Nagykutas. A körzeten kívülről is nagy számban érkeznek hozzánk tanulók, intézményünk családias légköre és nevelő-oktató munkánk jó híre jelenti a vonzerőt.